4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

27.08.1944

2016-08-27 00:00:00, komentarzy: 0

Reorganizacja oddziałów obrony Starego Miasta.

 

W nocy ok. 300 żołnierzy Armii Ludowej samowolnie przeszło kanałami ze Starego Miasta na Żoliborz; 30 z batalionu Czwartaków pozostało w obronie barykady na ul. Mostowej.

 

Katedra św. Jana pozostawała w rękach niemieckich. Wróg zdobył Szpital Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12. Podczas walk w katedrze powstańcy zdobyli 100 kg materiału wybuchowego. Polacy utrzymali pozycje na Podwalu, Piwnej i placu Zamkowym. W gmachu PWPW toczyły się walki o poszczególne piętra.

 

Bardzo słaba aprowizacja.

 

Tego dnia w obronie Pałacu Krasińskich polegli żołnierze batalionu "Parasol": Marian BuczyńskiRafał Sekel i Zdzisław Sadowski. W walkach zginęli także Jan Przasnek z "Zośki" i Wiktor Dobrzański – zastępca dowódcy batalionu "Chrobry I". W szpitalu z odniesionych ran zmarł kawaler Orderu Virtuti Militari Janusz Jerzy Sobolewski.

 

W Los Angeles rozpoczęły się obchody hołdu dla Polski trwające do 2 października. Z depeszy Naczelnego Wodza do Dowódcy AK z 28 sierpnia 1944 na temat zrzutów nad powstańczą Warszawą:

Samolotów startowało 160. Wedle meldunków zadanie wykonało 78. Zginęło samolotów i załóg 27. Zrzutów na Warszawę meldowano 34, pokwitowanych przez Was 25. Zrzutów na lasy podwarszawskie meldowanych 37, pokwitowanych przez Was 25.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania