4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

23.08.1944

2016-08-23 00:00:00, komentarzy: 0

Nadal ciężkie walki o Stare Miasto. Z cekaemu zestrzelono samolot niemiecki; spadł na ul. Hipoteczną. Natarcie hitlerowców na wszystkich możliwych odcinkach, m.in.: na szpital Jana Bożego (ul. Bonifraterska), zakłady Fiata (ul. Sapieżyńska), PWPW, także walki w sąsiedztwiePałacu Krasińskich i pasażu Simonsa.

 

Tego dnia duże sukcesy oddziałów powstańczych zarówno na południu, jak i w północnej części Śródmieścia. Zdobyto Bazylikę Świętego Krzyża (na Krakowskim Przedmieściu) i sąsiadujące mu budynki parafialne. Batalion "Harnaś" i kompania "Lewara" zdobyły bliski gmach Komendy Głównej Policji (przy Krakowskim Przedmieściu 1). Powstańcy przejęli również kompleks gmachów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (na Nowym Świecie 67/69). Uwolnienie kilkudziesięciu cywilów, ośmiu księży, 20 polskich policjantów i wzięcie do niewoli 80 niemieckich żandarmów. Zdobyto 3 pojazdy, dużo broni i odbito zakładników. Uderzenie powstańców na Uniwersytet Warszawski - użyto wtedy dwóch samochodów pancernych "Kubuś" i transportera "Szary Wilk".


Daily SketchPomoc dla Warszawy nie jest żadną łaską, ale słuszną zapłatą za to wszystko, co Polska wniosła w walkę o wolność i lepsze jutro świata.


New York Sun w artykule "O bohaterstwie Warszawy": Polacy walczą w Warszawie nieustępliwie. Brak im jednak amunicji, żywności, a nawet wody. Być może, że ich walka jest beznadziejna. Otrzymują mało zaopatrzenia drogą powietrzną; chociaż może się okazać, że i ta pomoc jest zbyt mała i zbyt późno przysłana.

 

Z meldunku sytuacyjnego Karola ZiemskiegoBez zmian. Duże zmęczenie fizyczne i psychiczne. Poszczególne jednostki wykazują załamanie się.

 

Zginął na Mokotowie, raniony odłamkiem granatu, Seweryn Dziubałtowski - polski botanik i fitosocjolog.

 

Przeniesienie radiostacji Błyskawica z budynku PKO na Jasnej do lokalu kawiarni "Adria" na Moniuszki.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania