4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

21.08.1944

2016-08-21 00:00:00, komentarzy: 0

W nocy ponad siedmiuset żołnierzy Grupy AK "Kampinos" uderza z Żoliborza na Dworzec Gdański w celu nawiązanie połączenia ze Starym Miastem. Natarcie okazuje się niewystarczająco przygotowane. Mimo załamania nocnego natarcia, w dzień zostaje podjęta decyzja o jego ponowieniu.

 

W celu jego przygotowania kanałami na Żoliborz zostają sprowadzeni gen. Pełczyński oraz ok. 200 żołnierzy batalionów: "Wigry""Chrobry I" i "Gozdawa", walczących dotąd na Starym Mieście.

 

Pod naciskiem Niemców powstańcy ostatecznie opuścili Muranów. Z zajętego osiedla Niemcy wypędzili ludność cywilną. Około 200 Polaków (głównie mężczyzn z Muranowa oraz starców ze schroniska przy ulicy Przebieg) rozstrzelano na podwórzu domu przy ulicy Dzikiej 17. Resztę Niemcy zgromadzili w magazynach na Stawkach, a następnie ulicami Okopową i Wolską pognali na Dworzec Zachodni, a stamtąd - do obozu przejściowegow Pruszkowie.

 

W niektórych rejonach Warszawy następuje drobna stabilizacja.

 

W kinie Palladium (ul. Złota 7/9) wyświetlono kolejną część kroniki filmowej o działaniach powstańczych. Składały się na nią m.in.: zdjęcia ze zdobycia (dnia poprzedniego) gmachu PAST- y, sceny z Powiśla, Dworca Pocztowego i odbiór zrzutów.

 

Brazylijska Akademia Nauk ogłasza protest przeciw zamordowaniu przez Niemców 8 profesorów Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Arsenał mieszczący się przy placu Bankowym zostaje opuszczony przez powstańców i ludność cywilną. Pozostaje w nim wyłącznie jeden z oddziałów baonu Chrobry I. Dotychczas obroną dowodził kpt. "Konar" Władysław Jachowicz.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania