4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

18.09.1944

2016-09-18 00:00:00, komentarzy: 0

Przeprawa zza Wisły na Czerniaków 63 żołnierzy 9. pułku dowodzonych przez mjr Stanisława Łatyszonka. Ewakuacja pontonami na brzeg Pragi chorych i ciężko rannych.

 

Tego dnia wykonana została misja "Frantic" czyli przylot nad Warszawę 110 bombowców amerykańskich. Miały one przynieść istotną pomoc, jednak zdecydowanie spóźnioną. Dokonały zrzutów, których większa ilość spadła na tereny kontrolowane przez nieprzyjaciela. Powstańcy przejęli ok. 16 ton ładunków, co wynosiło prawie 20% całości zrzutów.

 

Bombardowanie ul. Wilanowskiej i Okrąg. Strata całej Czerniakowskiej. W trakcie walki Niemcy podpalają posesję przy ulicy Solec 41, w której znajdował się powstańczy szpital. Nieprzyjaciel nie pozwala ewakuować rannych, otwierając ogień do idących im z pomocą powstańczych sanitariuszek. W płomieniach lub od niemieckich kul ginie ok. 60 rannych i kilka sanitariuszek AK.

 

Z raportu gen. Nicolausa von Vormanna, dowódcy 9. Armii niemieckiej, do gen. Hansa Reinhardta, dowódcy armii "Środek":

Siła bojowa użytych w Warszawie oddziałów po stracie 9000 zabitych i rannych od 1 sierpnia jest obecnie na wyczerpaniu. Jednostki zdolne do walk ulicznych są wykrwawione. W załączniku dołączonym do raportu generał uściślił straty na 8951 zabitych i rannych od początku powstania.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania