4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

15.09.1944

2016-09-15 00:00:00, komentarzy: 0

Oddziały nieprzyjaciela zostają całkowicie wyparte z Pragi.

 

Po ciężkich walkach Niemcy zdobywają Sielec (na Mokotowie). Polacy najsilniej trzymają Śródmieście Warszawy, Żoliborz i częściowo Mokotów.

 

Ludność cywilna coraz bardziej zniechęcona do powstania.

 

W londyńskiej "Tribune" ukazał się list Arthura Koestlera piszącego, że stosunek Rosji do powstania jest: jedną z największych hańb tej wojny, która to hańba, choć wykonana w nieco inny sposób, będzie oceniana przez przyszłego historyka tą samą miarą etyczną, co i Lidice.

 

Tego dnia na Czerniakowie zginął hm. kpt. Andrzej Romocki ps. "Morro". Stefania Grzeszczak "Oleńka", łączniczka III plutonu "Felek", zginęła pod gruzami na ulicy Wilanowskiej 1. Nieopodal statku Bajka zginął Andrzej Samsonowicz "Xiąże". Pod gruzami na Mokotowie zginął Edward Loth, anatom i antropolog, doktor medycyny i filozofii, podczas powstania pełniący obowiązki chirurga w punkcie opatrunkowym.

 

W Watykanie audiencja dla żołnierzy alianckich prowadzona przez papieża Piusa XII, który zwrócił się do Polaków w następujących słowach:
Serce Nasze zakrwawiło się wobec ruin waszej wielkiej stolicy Warszawy, w murach której rozegrała się jedna z najboleśniejszych - ale także jedna z najbardziej bohaterskich - tragedii całej historii waszego narodu.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania