4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

12.08.1944

2016-08-12 00:00:00, komentarzy: 0

Niemcy rozpoczynają bój walny o Stare Miasto. Przeniesienie kwatery Komendy Głównej AK ze szkoły przy ul. Barokowej na ul. Długą 7, do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości. Winston Churchill po raz kolejny depeszuje do Stalina, pytając o pomoc dla walczących Polaków.

 

Zgrupowanie Chrobry II po ciężkich walkach z pułkiem SS RONA straciło budynki w okolicach pl. Starynkiewicza i ul. Nowogrodzkiej: Dyrekcji Wodociągów, Domu Turystycznego, Miejskiego Instytutu Higieny, Wojskowego Instytutu Geograficznego i Starostwa Grodzkiego. Na Żoliborzu w rękach kompanii Żniwiarz rejon: ul. Potockiej, Słowackiego, Stołecznej (od północy) i Wyspiańskiego, pl. Henkla, Trentowskiego (od zachodu) – tu walczy zgrupowanie AK Żyrafa i pluton AL.

 

Powstańcy odparli ataki na: Pałac Mostowskich, pozycje na Lesznie i Rymarskiej, w rejonie Ogrodu Krasińskich, ul. Miodowej, Ratuszu na placu Bankowym, Pałacu Blanka.


Rozkaz Nr 15 Antoniego Chruściela (ps. „Monter”):

W związku z nieporozumieniami na temat udziału kobiet w służbie wojskowej wyjaśnia się, iż kobiety, które w okresie konspiracji złożyły przysięgę i zostały zaliczone w stan formacji AK, są żołnierzami AK.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania