4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

09.09.1944

2016-09-09 00:00:00, komentarzy: 0

Dobrowolna ewakuacja z miasta 8000 ludzi, uzgodniona ze stroną niemiecką.

 

Silne ataki nieprzyjaciela skierowane na północne Śródmieście i Czerniaków. Wyparto ich z magazynów firmy Pluton (zachodnie Śródmieście). Śródmieście południowe i Czerniaków pod ogniem artyleryjskim, z moździerzy, miotaczy ognia i granatników. Powstańcy poprzez ul. Książęcą utrzymują łączność ze Śródmieściem.

 

Komenda Główna Armii Krajowej uznaje dalszą walkę za bezsensowną. Kryzys ten zakończy się 11 września.

 

W radiu i prasie londyńskiej przekazano informację o deklaracji rządu Wielkiej Brytanii przypominającej o ostrzeżeniu skierowanym do Niemców (pierwszy raz pojawiło się 30 sierpnia). Zawarte w nim zostały m.in. następujące słowa: 

Rząd brytyjski zrobi wszystko co leży w jego mocy, by zapewnić, że odpowiedzialni za to (łamanie praw wojennych), niezależnie kim są, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swe zbrodnie.

 

Z depeszy Heinza Reinefartha do Himmlera:
Są one [wyrazy uznania złożone przez Himmlera] dla nas dalszym bodźcem w ciężkiej i niestety obfitującej w znaczne straty walce tak obecnie, jak i poprzednio. Głównodowodzący Grupy Armii "Środek", jak również głównodowodzący 9. armii osobiście przekonali się o zaciętości tej walki, czemu dali wyraz porównując walki o Warszawę z walkami o Stalingrad.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania