4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

08.08.1944

2016-08-08 00:00:00, komentarzy: 0

Ciężkie walki w rejonie ul. Okopowej i cmentarzy. Obrona szkoły przy Okopowej 55 i fabryki Pfeiffra. Batalion Czata 49 skierowany na ul. Stawki. Ciężko ranny dow. Parasola kpt. Adam Borys. Na Stare Miasto spadają bomby zapalające. Krytyczna sytuacja na Ochocie.

 

Niemcy poprzez plac Teatralny i Bankowy nacierają na ulicę Bielańską i Ratusz, pędząc przed sobą w charakterze „żywych tarcz” kilka szeregów kobiet polskich z dziećmi. Atak załamuje się w ogniu bocznym powstańców, a większości zakładników udaje się dzięki pomocyAK-owców schronić się na terenie opanowanym przez Polaków. Wiele kobiet ponosi jednak śmierć podczas wymiany ognia.

 

W ruinach Teatru Wielkiego Niemcy mordują około 350 cywilów – mężczyzn i chłopców zamieszkujących sąsiednie bloki mieszkalne.

 

Pierwsza audycja radiostacji AK „Błyskawica”, której siedziba mieściła się w budynku PKO (Pocztowa Kasa Oszczędności, ul. Jasna 9). Kierownikiem zespołu był Stanisław Zadrożny, natomiast Jan Nowak Jeziorański prowadził audycje w języku angielskim. Pracę spikera podjęli także Zbigniew ŚwiętochowskiZbigniew JasińskiJacek Wołowski oraz Mieczysław Ubysz.

 

Tego dnia w audycji Radiostacji im. T. Kościuszki, nadającej z Moskwy można było usłyszeć następujące słowa:
Armia Ludowa ofiarowała swoje młode życie, swoje dusze i serca, aby pokazać światu, że stać ją zawsze na czyn bohaterski, o jakim inne narody świata słuchać tylko mogą. Gen. Sosnkowski i gen. Bór, prowokatorzy, twierdząc, że wyzwolenie Warszawy to krwawy trud Armii Krajowej, reklamują się budząc śmiech i pogardę.

 

Dnia następnego w powstańczym dzienniku Biuletyn Informacyjny – ukaże się artykuł pt. Kto walczy w Warszawie? nawiązujący do tej audycji.

 

Umiera pisarz Juliusz Kaden-BandrowskiTadeusz Maślonkowski i Antoni Szczęsny Godlewski (ps. „Antek Rozpylacz”).

 

W nocy 7 halifaxów i liberatorów z polskimi załogami dokonuje zrzutów w rejonie Śródmieścia. Wobec doniesień, że większość zasobników trafiła w ręce powstańców, gen. J. Slessor zezwala na wysłanie większej ilości samolotów, również z załogami brytyjskimi i południowoafrykańskimi.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania