4 Grunwaldzka Dąbrowska Drużyna Harcerska 
"Leśni ludzie" 
im. Janusza Korczaka

Hufiec Dąbrowa Górnicza
Chorągiew Śląska
   Związek Harcerstwa Polskiego

PowstanieWarszawskie1944

01.09.1944

2016-09-01 00:00:00, komentarzy: 0

Zakończenie ewakuacji żołnierzy i części ludności cywilnej Starówki do Śródmieścia (w rejonie Nowego Światu i przy placu Napoleona). Gdy ewakuacja rozpoczynała się, zaskoczenie spowodowane przez nieprzyjaciela sprawiło, że powstańcy musieli wycofać się częściowo z ulic: Freta, Bonifraterskiej, odcinka Długiej, Ogrodu Krasińskich, utrzymując fragmentarycznie dalszą część Długiej i Freta, a także całą Mostową i Nowomiejską.

 

Grupa 50 żołnierzy baonu "Zośka" dowodzonych przez Andrzeja Romockiego "Morro" przeszła na Śródmieście. Im jedynym dało im się wydostać ze Starego Miasta nie przechodząc kanałami.

 

George Orwell napisał bezkompromisowy esej w kolumnie As I Please w Tribune, ostro krytykujący "podłe i tchórzliwe" zachowania prasy i inteligencji brytyjskiej w stosunku do powstania warszawskiego. Starał się w nim wyjaśnić pewne kwestie opisane w tejże prasie nie do końca zgodnie z prawdą. Wyraźnie sprzeciwiał się służalczości i uległości ludzi mediów oraz polityki wobec Rosji sowieckiej. Sądził, że współpraca tych narodów powinna opierać się na szczerości, swobodnej dyskusji i porzuceniu złudzeń; sojusz nie może się opierać na zasadzie, że "Stalin ma zawsze rację". Uważał, że pisanie o aktualnych wydarzeniach politycznych nie należy do jego zainteresowań, lecz powstanie jest wydarzeniem, którego nie jest w stanie przemilczeć.

 

Dzień 1 września zostaje ogłoszony dniem hołdu dla Polski przez gubernatorów stanów Dakota PołudniowaDakota PółnocnaMinnesotaLuizjana,MilwaukeeTeksasWisconsinNowy Jork i burmistrzów ChicagoSt. Louis oraz Omaha. 52 duże sklepy Nowego Jorku przy 5th Avenue utworzyły wystawy dotyczące Polski Walczącej.

 

Prezydent Władysław Raczkiewicz w audycji radiowej zauważył, że na progu szóstego roku wojny powtórzyła się tragiczna sytuacja Polski w jej walce o wolność. Warszawa walczy sama.

 

Cała prasa powstańcza tego dnia pisała o wybuchu i początkach II wojny światowej, ze względu na jej piątą rocznicę przypadającą tego dnia.

Wypędzony przez Niemców wraz z grupą uczonych z domu profesorów przy ul. Brzozowej 10 i zamordowany zostaje prof. Zygmunt Batowski – polski historyk sztuki, muzeolog. Poległa

Krystyna Dąbrowska.

 

Tego dnia Miron Białoszewski napisał w "Pamiętniku z powstania warszawskiego":

Stare Miasto broni się ostatkiem sił. Ale i ludzi coraz mniej. I jeść nie ma co. Powstańcy też nie mają. A tu idzie atak. Z różnych stron. Huki. Walenia. Przebijania ostatnich piwnic. Słońce się podwyższało na niebie. Upał narastał. I te kręcenia się. I cywilów, i powstańców. Bezradność. Nie wiem, kiedy zaczęli mówić, że Niemcy wchodzą już na Freta. I że kapitulacja Starówki.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania